Od autorki

Koń jest pięknym biomechanizmem. Na każdy jego ruch składa się kilka występujących w jednym momencie zdarzeń. Poznawszy ten system od podszewki można ingerować w ruch konia znacznie precyzyjniej niż tylko podążając intuicyjnie za programem treningowym. Można wpływać na jego moc, równomierność, płynność, obszerność i wydajność nie sprawiając koniowi dyskomfortu, a wręcz przeciwnie – ucząc go jak poruszać się lepiej, bez napięć i przeciążeń. Umiejąc ocenić jego potencjał i wiedząc jak dostosować ćwiczenia do jego budowy i fizycznych predyspozycji można uniknąć błędów w treningu, które często kończą się poważnymi kontuzjami. Można trenować konie nie krzywdząc ich i nie upychając ich w ramy, do których nie zostały stworzone. Wychodzę z założenia, że każda osoba biorąca się za szkolenie koni, amatorskie czy sportowe, powinna mieć chociażby podstawową wiedzę o anatomii i biomechanice ich ruchu.

Zaczęłam zgłębianie biomechanicznej natury konia od rozłożenia na czynniki pierwsze istoty rozluźnienia. Przez pierwszy artykuł za rękę poprowadziła mnie pani doktor weterynarii Monika Wojnar. Tak powstało “Rozluźnienie, elastyczność i równowaga w stępie”. Chęć dopowiedzenia jeszcze paru kwestii do tematu, i pociągnięcia tego dalej, poprzez wyższe chody i zebranie do takich kontrowersyjnych spraw jak rollkur, i tak skomplikowanych jak przeciążenia, popchnęła mnie do założenia Equimechany.

Nie robię tego z poczucia misji oświatowej – sama dopiero rozgryzłam tylko wierzchołek biomechanicznej góry, dlatego liczę na to, że z czasem przybędą mi z odsieczą inni zainteresowani mechanizmami, które składają się na to, że koń się porusza. Założyłam Equimechanę z potrzeby usystematyzowania sobie pewnych kwestii i chciałabym jednocześnie, żeby ta strona stała się miejscem gdzie można się wiele nauczyć, ale również podzielić się swoją wiedzą i odkryciami. Zapraszam zatem serdecznie do komentowania, podsuwania pomysłów, wyrażania wątpliwości i w ogóle wszelkiej aktywności nastawionej na pogłębianie anatomicznej i biomechanicznej wiedzy o koniu.

Julia Lichosik