Watermill Scandic - koń z niebieskim językiem


Brytyjska telewizja jeździecka Epona, podczas filmowania jeźdźców na rozprężalni Pucharu Świata w Danii natknęła się na taki oto obrazek:
Patrik Kittel, kolejny podopieczny Sjefa Janssena, przygotowuje do startu ogiera Watermill Scandic. Rozgrzewka trwa ponad dwie godziny, w tym czasie Kittel tylko raz pozwala przejść koniowi do stępa na długiej wodzy i wykonuje kilka wydłużeń w kłusie, podczas których głowa konia zbliża się do pionu - poza tym cały trening odbywa się w rollkurze.

Hiperfleksja ma to do siebie, że koń nie jest w stanie sam utrzymać głowy w tej pozycji przez dłuższy czas, zatem musi ona być zgięta i podciągnięta ręką jeźdźca. Ręka, niestety, łączy się z pyskiem konia poprzez ostre kiełzno wywierające silny nacisk na dziąsła i... język.


Nie jest więc szczególnie zaskakujące, że w pewnym momencie NIEBIESKI z odrętwienia język wypada Watermillowi z pyska (to w końcu nie pierwszy zsiniały język w świecie nowoczesnego dresażu). Jest to natomiast strasznie smutne, że wszystko to odbywa się w świetle reflektorów, w obecności innych zawodników, trenerów i przedstawicieli organizacji jeździeckich. Nikt nie reaguje nawet gdy Kittel, odwracając konia od kamery, wciska mu język z powrotem do pyska i kontynuuje rozgrzewkę przez kolejne 90 minut.

Ten sposób treningu stał się już tak powszechny, że widok zganaszowanego do granic możliwości konia na rozprężalni jakichś Ważnych Zawodów zdaje się nie budzić większych emocji. Poza tym coś musi być w tej metodzie skoro stosuje ją sama królowa küru, Anky van Grunsven! (która zapytana przez telewizję Epona jak długo w jednej sesji stosuje hiperfleksję odpowiedziała beztrosko: "Nie mam pojęcia. Czas tak szybko leci kiedy dobrze się bawisz.")
Więcej o rollkurze - tutaj. Odsyłam również na stronę Theresy Sandin - Rollkur - How And Why Not? oraz polecam książkę dr Gerda Heushmanna pt. "Gdyby konie mogły krzyczeć..."

LINK DO FILMU "BLUE TONGUE WORLD CUP"

Namawiam do wypowiedzenia się na powyższej stronie oraz do podpisania petycji do FEI w sprawie zakazu stosowania rollkuru - http://www.thepetitionsite.com/petition/766676124

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz